نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

سوالات متداول

سوال

آیا صحیح است که می گویند امام زمان علیه السلام تا فلان سال ظهور می کنند و بسیاری از علایم ظهور ایشان تحقق یافته است و زمینه های آن آماده و رو به اتمام است ؟

جواب

درباره ی علایم ظهور و این که بسیاری از آن به وقوع پیوسته و برخی هنوز اتفاق نیفتاده است ، در پاسخ های دیگر توضیح داده ایم و گفته ایم که علائم ظهور ، زمینه های ظهور و نه علل تامه ی آن است . وقوع این علایم ظهور را حتمی نمی کند . روایات بداء بر این دلالت می کنند که علایم ظهور همه بدایی است و آن چه که حتمی است ، اصل ظهور امام زمان علیه السلام است . یکی از شباهت های حضرت مهدی علیه السلام با حضرت یوسف علیه السلام چنین بیان شده است :
« خداوند کار ( ظهور) او را یک شبه اصلاح می کند.»
دیگر این که در روایات متعددی آمده است:
« کسانی که وقت ( ظهور) را تعیین می کنند دروغ می گویند؛ دروغ گو، دروغ گو!»
هم چنین فرموده اند: ظهور امام عصر روحی فداء همانند بر پایی قیامت است ؛ همان سان که زمان قیامت مشخص نیست ، هنگام ظهور امام عصر عجل الله تعالی فرجه نیز بر کیس روشن نیست.
نکته ی دیگری که ائمه ی هدی علیهم السلام در روایات تاکید کرده اند این که : برای فرج و ظهور وقتی تعیین نشده است و ما نیز وقت تعیین نمی کنیم .
از مضمون روایات بر می آید که خداوند متعال وقت ظهور را تعیین و تقدیر نکرده است و تنها خود خدا آن را می داند و حتی به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و امامان علیهم السلام نفرموده است . بنابراین وقتی گفته می شود: در فلان سال ظهور خواهد شد، این بدان معناست که تا آن سال حتما ظهور نخواهد بود و این خود یک دروغ آشکار و خلاف صریح روایات یاد شده است؛ چرا که روایات به ما آموخته اند:
« هر شب و روز ، منتظر ظهور صاحب خود باشید.»
لازم دیگر تعیین سال ظهور این است که دیرتر از آن امکان ندارد. این هم از نظر احادیث مردود است .
بنابراین کسانی که برای ظهور وقت تعیین می کنند دروغ می گویند ؛ چرا که هر لحظه ممکن است ظهور حضرتش باذن الله واقع شود. اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه.

  • ارسال شده توسط
  • جواب توسط داده شده است

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.