نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام
image

سلطنت بی نظیر

به تصریح آیات و روایات نماینده برگزیده  خدا حضرت حجت بن الحسن علیه السلام درآخرالزمان اقدام به تشکیل حکومت جهانی می نماید، حکومتی که از هر جهت بی مثل و مانند بوده و مشابه آن در طول تاریخ به وسیله هیچ سلطانی تشکیل نگردیده و نخواهد گشت.

اولین جنبه انحصاری بودن حکومت مورد بحث از بُعد الهی بودن آن است. حکومتی که توسط حضرت مهدی عج تشکیل می گردد همان حاکمیت خداوند و حکومت الله است.

پروردگار پس از آن که سالیانی دراز به شیطان مهلت داد تا روی زمین جولان داده و برای تحقق امیال شیطانی خویش تلاش نماید و زور و بازوی خویش را بیازماید، حزب و سپاه و لشکر ترتیب دهد یاران و اعوانی برگزیند تا ازاجرای احکام الهی جلوگیری نماید، مهلت خویش را تمام کرده و اراده می کند که به نماینده و فرمانروای منتخب خویش فرمان قیام دهد و به وسیله او بنیان سلطنت شیطان و سلطه ظالمین را از زمین براندازد و دولت و حکومت خود را برپا نماید. پس حکومت مهدی عج در حقیقت سلطنت الله است و هیچ حکومتی در طول تاریخ چنین ویژگی خاصی را نداشته است، حتی سلطنت سلیمان که از خداوند در خواست نمود به او ملکی دهد که پیش از آن به کسی نداده باشد و خداوند به او قدرت داد تا بر جن و انس فرمان براند و زبان حیوانات را به او آموخت، اما همین حکومت نیز یک حاکمیت بشری و البته از نوع گسترده و عظیم آن به شمار می رود.

نمونه دیگر، حکومت امیرالمومنین علی بن ابیطالب ع بوده که پنج سال به طول انجامیده اما هرگز یک حکومت الهی محسوب نمی شود چرا که با اجتماع و رای مردم تشکیل گردید و مردم از او متوقع بودند تا خواسته هایشان را برآورد و آسایش و رفاه را برایشان فرآهم نموده ظلم و ستم حاکم پیشین را جبران کند؛ نه آنها از علی ع توقع یک حکومت الهی داشتند و نه علی ع ظرفیت و آمادگی تشکیل چنین حکومتی را در زمان و شرایط خویش می یافت.

حتی در طول حضور و ظهور ولایت پیامبر بزرگوار اسلام در مدینه و مکه نیز مجال و فرصت تشکیل چنین حکومتی پیدا نشد.

هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ‏

خداوند در این آیه شریفه از دین حق سخن به میان آورده و سلطه و غلبه آن را برهمه مرام های غیر الهی مژده می دهد. هدف با رسالت پیامبر آغاز شد لیکن تحقق آن به وسیله آخرین جانشین او مهدی موعود صورت می گیرد زیرا این اوست که چون خود پیامبر از دین خدا با خبر بوده و علم و حکمت به وی عطا شده است.

حضرت امام محمد باقر عليه السّلام در توضیح آيه لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ‏

 يعنى خداوند، او (امام زمان) را بر همه اديان غالب مى‏گرداند، هر چند مشركين نخواهند، فرمود: هيچ كس نمى‏ ماند جز اينكه اقرار به خاتميت محمد صلّى اللَّه عليه و آله مى‏كند.

 (مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار، متن، ص: 1122)

جنبه دوم منحصر به فرد بودن حکومت جهانی امام زمان عج در پشتیبانی شدن و امداد گرفتن متفاوت آن است، چنانچه همه حکومت های بشری به نوعی از امکانات و پشتیبانی های مادی و معنوی مردم و حکومت های زمان خود بهره می گیرند تا بتوانند پایه های خویش را محکم نموده و بقای خود را تضمین نمایند، اما آخرین حجت برگزیده خداوند صرفا با تکیه بر پشتیبانی خداوند و امداد گرفتن از امکانات و ابزار و وسایلی که او در اختیارش می نهد قیامش را به پیروزی رسانیده و سلطنت خود را برپا می نماید.

حضرت باقر عليه السّلام ‏فرمودند: خداوند قائم را با رعب نصرت داده و با نصرت مؤيد داشته. زمين در زير پاى او نور ديده مى‏شود، و گنج ها (و معادن) خود را براى او آشكار مي سازد. سلطنتش شرق و غرب عالم را فرا مي گيرد و خداوند به وسيله او دين خود را بر همه مسلك ها و اديان باطله غالب گرداند، هر چند مشركان نخواهند. ويرانه‏اى در روى زمين نمي ماند مگر اينكه آن را آباد مي سازد. عيسى روح اللَّه نازل مى‏شود و پشت سر او نماز مى‏گزارد.

(مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار  ص : 961)

ویژگی سوم که حکومت مهدی عج را ازهمه حکومت های تاریخ ممتاز می سازد این است که وعده ها و تعهدهای او همگی به نحو تمام و کامل عملی می شود چراکه عدل و داد و رفاه و آسایشی که در دوران آن بزرگوار وعده داده شده نتیجه مستقیم حاکم شدن توحید و نابودی شرک و بت پرستی است، در واقع سرسپردگی محض مردم به پروردگار یکتا و اطاعت از فرمانروای منتخب او خشنودی خداوند و پاداش های بی شمار مادی و معنوی او را به همراه داشته و نعمت و برکت از زمین و آسمان سرازیر می شود و چنین رابطه و معادله ای را در حکومت دیگر چگونه می توان تصور کرد؟! به جز آن در کدام دولت، خداوند بندگی می شود و نعمت و رفاه جایزه می گیرد؟!

ویژگی چهارم حکومت مهدی نابودی دشمنان آن است هیچ یک از حکومت های تاریخ بشری را نمی توان مثال زد مگر آن که دشمنان داخلی و خارجی داشته و همواره کسانی در پی براندازی آن بوده اند مگر سلطنت جهانی حجت بن الحسن عج که حکومت دیگری در زمان آن وجود نخواهد داشت تا با تهدیدات خود ایجاد مخاطره نماید.

محمد بن مسلم مى‏گويد: از امام باقر عليه السّلام پيرامون تفسير اين آيه شريفه: وَ قاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَ يَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ‏ پرسيدم. حضرت عليه السّلام فرمود: هنوز تأويل اين آيه نيامده. همانا رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از سر نيازى كه خود و اصحابش داشتند [و ناگزير بودند با مشركان و منحرفان بسازند] بدانها مهلت داد، و روزى كه تأويل اين آيه برسد اين مهلت از آنها پذيرفته نشود بلكه كشته شوند تا خداى عزّ و جلّ به يگانگى پرستش شود و شركى به جاى نماند.

(بهشت كافى-ترجمه روضه كافى ص 247 )

آری این دولت بی نظیر مهدی آل محمد علیهم السلام است که همه خیر و نیکی را یک جا در خود دارد و همه زیبایی های عالم را در آن می توان تصور کرد؛ پس برای تحقق آن دست به دعا برداشته ظهور آن یگانه منجی عالم را از خدوند حکیم طلب می کنیم:

اللَّهُمَّ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ أَيِّدْهُ بِالنَّصْرِ وَ انْصُرْ نَاصِرِيهِ وَ اخْذُلْ خَاذِلِيهِ وَ دَمِّرْ عَلَى مَنْ نَصَبَ لَهُ وَ كَذَّبَ بِهِ وَ أَظْهِرْ بِهِ الْحَقَّ وَ أَمِتْ بِهِ الْبَاطِلَ وَ اسْتَنْقِذْ بِهِ عِبَادَكَ الْمُؤْمِنِينَ مِنَ الذُّلِّ...

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.