نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام
image

عشق پدر

 

باورهای دینی استاد چگونه بود؟

 

اعتقادات مذهبی در وجود آقای دکتر حسابی، ریشه ای عمیق داشت. دلیل آن هم انس و الفت دیرینه ایشان با قرآن کریم از دوران کودکی بود. در مباحثاتش به قرآن مجید و روایات، به عنوان شواهد و دلایل محکم، استناد می کرد.

 

ویژگی های اخلاقی ایشان را وصف بفرمایید:

 

... ایشان بسیار خوش رو، فروتن و باوقار بود. کم سخن می گفت و بسیار می اندیشید. قناعت و صرفه جویی، از ویژگی های اخلاقی ایشان بود. به همه چیز به عنوان نعمت الهی نگاه می کرد. به همسر و فرزندانشان عشق می ورزید و احترام بسیاری برای آنها قائل بود. هر شب، دو ساعت را به آموزش مطالب گوناگون و پاسخ گویی به سؤالات درسی فرزندانشان و ساعتی را هم به آموزش فرزندان همسایگان، اختصاص می داد... .

 

خدمات علمی استاد شامل چه مواردی می شود؟

 

استاد با فعالیت ها و تلاش های خستگی ناپذیر در دو نسلِ کاری، هفت نسل استاد و دانشجو تربیت کرد که بسیاری از آنان هم اینک از اساتید نامور دانشگاه های ایران و پیشرفته ترین مراکز علمی جهان هستند. علاوه بر آن، می توان به این موارد اشاره کرد: تأسیس دارالمعلمین عالی در تهران و تدریس در آن، تأسیس دانش سرای عالی و تدریس فیزیک و مکانیک، ایجاد نخستین آزمایشگاه علوم پایه در کشور، آغاز واژه گزینی فارسی و برابرسازی علمی، ایجاد انجمن زبان فارسی و بنیان گذاری فرهنگستان زبان، ریاست انجمن فیزیک ایران، طرح تأسیس دانشگاه تهران و تدوین اساس نامه آن، تأسیس دانشکده فنی، تأسیس دانشکده علوم، تأسیس اولین رصدخانه نوین در ایران، راه اندازی نخستین مرکز زلزله شناسی کشور، پایه گذاری مدارس عشایری و تأسیس نخستین مدرسه عشایری در ایران، تأسیس و ریاست مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، راه اندازی نخستین لیزر ایران، تأسیس و راه اندازی رآکتور اتمی دانشگاه تهران و ایجاد سازمان انرژی اتمی، استفاده از انرژی خورشیدی در ایران، خریدن زمین در کره مریخ به نام ایران به عنوان سومین کشور دنیا و حضور در نخستین کنفرانس بین المللی حفظ لایه اوزون در سال 1312 شمسی ... .

 

آنچه خواندیم بخشی از هزاران مصاحبه و سخنرانی و کتاب و مقاله ایست که دکتر ایرج حسابی در معرفی پدر ارائه نموده است.

اگر امروز نام "دکتر محمود حسابی" زینت بخش خیابان های کشور ماست و برتابلو  دانشگاه ها ومدارس و مراکز آموزشی و علمی و اوراق کتب درسی جلوه گری می کند؛

اگر این اسم برای تک تک مردم این سر زمین شناخته شده و افتخارانگیز است؛

اگر مشتاقان علم و دانش بر خود لازم می دانند که حتما سری به موزه (گنجینه) پروفسور حسابی (پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران)، که منزل مسکونی او تاسیس شده بزنند ... ؛

 در واقع همه این دستاوردها  محصول تلاش های بی وقفه و شبانه روزی شخصی  است به نام  "دکتر ایرج حسابی"  فرزند آن استاد فقید!

***

 

گمان می کنم بدانم شما  الآن به چه چیز فکر می کنید: شیفتگی و عشق بی شائبه پسری به پدرش ... .

اشتیاقی که فرزندی را برآن می دارد که خود را وقف پاسداشت نام پدر و قدردانی و بزرگداشت او کند قطعاً شایسته توجه است .

اما من اینک به چیز دیگری نیز فکر می کنم: به مولایمان امام زمان عج!

به این می اندیشم که چه چیز ما را از این باز داشت تا همچون این پسر خود را وقف پدر سازیم و نام مقدسش را بر تارک هستی نشانیم؟

اگر ما نیز چون فرزند دکتر حسابی شیفته پدر مهربان خود  ـ که همانا والد حقیقی ماست و نه تنها جسم مادی که هستی و وجودمان به معنای واقعی موجود شدن، از اوست ـ  می بودیم تا به حال، جهان از نام و یاد او آکنده گشته بود تا جایی که انسانی نمانَد مگر این که او را بشناسد و به افتخار یادش کند و دوستش بدارد؛ بی آنکه در این معرفی نیازمند به غلو و اغراق و زیاده گویی باشیم؛ به راستی :

 

اگرحرف از افتخارات و مقام شامخ صاحبمان میان آید آیا وی یادگار اختران تابناک و برگزیدگان امم و برخاسته از دامان پدران معصوم و امامان مقدس نمی باشد؟!

اگر می خواستیم از جایگاه علمیش سخن بگوییم  آیا او معدن علم الهی و وارث علم و کمال همه پیامبران پیشین و ائمه اطهار ع نیست؟!

یا این که اگر بنا می شد به مهربانی معرفیش کنیم آیا او: الْإِمَامُ الْأَنِيسُ الرَّفِيقُ وَ الْوَالِدُ الشَّفِيقُ‏ وَ الْأَخُ الشَّقِيقُ وَ الْأُمُّ الْبَرَّةُ بِالْوَلَدِ الصَّغِير  (پدر مهربان‏، برادر برابر، مادر دلسوز به كودك) نمی باشد؟!

اگر می خواستیم حصن حصین و پناهگاه استوار ولایتش را بشناسانیم  آیا او خویشتن را چنین معرفی نکرده: «انّا غير مهملين‏ لمراعاتكم و لا ناسين لذكركم، و لولا ذلك لنزل بكم اللّأواء و اصطلمكم الاعداء» (همانا، ما از رعايت حال شما كوتاهى نمى‏كنيم و شما را از ياد نمى‏بريم، چه، در غير اين صورت، سختيها و گرفتاريها بر شما فرو مى‏آيد و دشمنان شما را ريشه‏كن كرده و از بين مى‏برند.)

هرگاه می خواستیم از کرم و جود او بگوییم و آستان پر مهرش که او همیشه به روی همگان باز است ...از زحمات و رنج هایی که او و پدران بزرگوارش برای هدایت امت متحمل گشته اند و...

اما افسوس...

چه چیز باعث شد که به اندازه این پسر، قدردان و قدرشناس "پدرحقیقی" خویش نبودیم تا برای شناساندن و عالمگیر ساختنِ نامش از پا ننشسته و خویشتن از خویش باز نشناسیم ... چگونه توانستیم درپاسداشت گوهر بی مثالش این همه کوتاه بیاییم؟!

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.