نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام
image

منشور انتظار قسمت 23

 

و اقتل به جبابرة الكفر و عمده و دعائمه و اقصم‏ به‏ رءوس الضلالة

 

وَ اقْتُلْ بِهِ الْجَبَابِرَةَ الْكَفَرَةَ وَ اقْصِمْ بِهِ رُءُوسَ الضَّلَالَة 

 در این عبارت از دعای عظیم الشأن عصر غیبت، ما از خداوند طلب می کنیم که بوسیله حجت خود حضرت صاحب الزمان عج، جبابره را به قتل برساند. در این جا لازم است به بررسی هریک از این لغات پرداخته و ببینیم جبابره چه کسانی هستند.

الجَبَّار- ج‏ جَبَابِرَة: سلطه‏گر، متكبِّر، مُتَمَرِّد، طُغيان گر، چيره، از صفات خداوند متعال است

(فرهنگ ابجدي عربي فارسي، متن، ص: 288)

الكافِر- فا، آنكه نعمت‏هاى خدا را مُنكر باشد،- ج‏ كافِرون‏ وَ كَفَرَة و كُفّار و كِفار واژه (الكُفّار) براى كسانى است كه ايمان ندارند و (الكَفَرَة) براى كسانى است كه كُفران نعمت كنند.

(فرهنگ ابجدي عربي فارسي، متن، ص:716)

اینجا صحبت از افراد سلطه گر متکبر و طغیانگر ی است که نعمت های خداوند را کفران نموده و به دشمنی با خالق خود می پردازند. در أس آنها خود ابلیس قرار دارد چرا که خداوند در کتاب خود می فرماید:

و إذ قلنا للملائكة اسجدوا لآدم فسجدوا إلا إبليس أبى و استكبر و كان‏ من‏ الكافرين‏

‏( بقره: 34 )

کتاب قاموس در توضیح آیه می نویسد «كان»  در آيه بمعنى «صار» است يعنى امتناع و خود پسندى كرد و از كافران شد.              (  قاموس قرآن، ج‏6، ص: 170)

 

استکبار و سرکشی صفت شیطان است بعلاوه او سرکرده کافران نیز می باشد چراکه اولین موجودی است که به خداوند کفر ورزید .

زراره از  حضرت باقر عليه السلام روایت کرده که فرمود: به خدا سوگند كفر جلوتر از شرك و پليدتر و بزرگتر از آن است ؛ سپس كفر ابليس‏ را يادآور شد هنگامى كه خداوند به او فرمود: به آدم سجده كن، و- او از سجده كردن سر باز زد، پس كفر بزرگتر از شرك است، پس هر كه ديگرى را بر خداى عز و جل‏ برگزيند و از فرمانبردارى او سر باز زند و بر ارتكاب گناهان كبيره ايستادگى كند او كافر است، و هر كه دين و كيشى غير از دين مؤمنين بر پا دارد مشرك است.

مرحوم مجلسى (ره) در شرح این روایت نوشته : آنچه از اين اخبار براى من آشكار می شود اينست كه مقصود بيان كفر آن كسى است كه منكر امامت امير المؤمنين عليه السلام شده و بر او پيشى گرفته و با او جنگيده است، و غرض اينست كه اينها پليدتر از مشركين هستند، و از اين روايات ظاهر گردد كه كفر عبارت است از ترك اطاعت خداوند از روى عناد و تكبرورزى، و شرك آنست كه براى خداوند در ميان خلق يا در عبادت يا طاعت شريكى بسازد چه اين كار از روى عناد باشد يا از روى نادانى و گمراهى، پس آن حضرت بيان فرمود: كه ترك اطاعت خداوند اگر دانسته و از روى علم و با عناد و تكبرباشد لاجرم پليدتر و جلوتر از شرك خواهد بود زيرا اولىن گناهى كه از روى عناد سر زد گناه ابليس بود زيرا او شرك نورزيد بلكه ترك سجده و اطاعت حق نمود از روى عناد و تكبر.

(أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏4، ص: 94)

 

 به این ترتیب بقیه کافران و مشرکین و طغیانگران تاریخ هریک به گونه ای از شیطان فرمان گرفته و جزء لشکریانش به شمار می آیند.او به کمک لشکریانش ضربه های شدیدی به پیروان صراط مستقیم وارد نموده است.

ابلیس در کنار فرعون وهامان قرار گرفته و آنان را با جنگ با موسی یاری داده  همچنین  با نمرود همراه گشته ابراهیم را در آتش افکنده وسرانجام هم او به پشتیبانی غاصبان حق امیرالمومنین پرداخته و اولی و دومی و سومی را به جای وصی پیامبر ص برمردم امیر ساخته و امت را از صراط مستقیم منحرف ساخته است .از آن روز تاکنون حاکمان ظالم و جبار که مردم تحت حکومت خویش را به مخالفت  با حق و توحید فرمان می دهند و مانع گرویدن شان به جبهه حق می شوند همچنین مردان و زنانی که در جامعه برعلیه توحید و صراط مستقیم تبلیغ و همه مال و ثروت و استعداد و وقت و فرصت خود را صرف مبارزه با مکتب تشیع و امام زمان می کنند همگی حزب شیطانند اینان بر اساس روایات با ظهور حجت موعود زیر پرچم شیطان به جنگ سپاه توحید رفته و به وسیله امام عصر عج کشته می شوند.

کشته شدن شیطان به وسیله امام زمان عج

وقتی از خداوند درخواست می کنیم که در ظهور حجت خود تعجیل نموده و به وسیله وی  جَبَابِرَةَ الْكَفَرَةَ را به قتل برساند به بیانی دیگر کشتن شیطان در خواست نموده ایم در احادیث از هلاکت و نابودی شیطان بسیار صحبت شده استاز جمله این که :

اسحاق بن عمار می گوید من از حضرت صادق عليه السلام پرسيدم اينكه خداوند به شيطان فرمود: منتظر «وقت معلوم» باشد. قال فإنك من المنظرين إلى يوم الوقت‏ المعلوم‏ اين وقت‏

معلوم كى خواهد بود؟ امام فرمود: روز قيام قائم ماست. وقتى خداوند او را برانگيخته مي كند در مسجد كوفه است. در آن وقت شيطان در حالى كه با زانوهاى خود راه مي رود، به آنجا مى‏آيد، و مي گويد: اى واى از خطر امروز! قائم پيشانى او را گرفته و گردنش را ميزند. آن موقع روز وقت معلوم است. كه مدت او به آخر مي رسد.

 

(مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 1136)

بیان یک شبهه:

اغلب وقتی سخن از قتل افراد به وسیله آن بزرگوار پیش می آید به یاد ایراد و شبهه ای می افتیم که برخی نسبت به ظهور امام زمان عج مطرح کرده و می گویند آن حضرت با ظهور خود در بین مردم کشتار و خونریزی به پا کرده ، جمیعیت زیادی از مردم را می کشد و در نهایت جوی خون به راه می اندازد.

آیا این ادعا صحیح و چنین اتهامی ریشه در حقیقت دارد؟

براساس آنچه از روایات معصومین ع در می یابیم، امام عج بعد از ظهور ابتدا به روشنگری و صحبت با مردم پرداخته حقیقت توحید و تعالیم اسلام را برایشان معرفی می کند در این مرحله بسیاری از فطرت های پاک بیدار شده و غبار جهل از افکار و اندیشه ها زدوده می گردد و عده بسیاری از صمیم دل به او می پیوندند و اما هنوز عده ای از مردم هستند که نه دعوت اسلام را می پذیرند و نه رهبری و امام حضرت صاحب الزمان را بلکه مسیر دشمنی پیش گرفته با دشمنان او متحد شده رسماً اعلان جنگ می دهند و سرانجام در نبرد با لشکریان ان حضرت از بین می روند.

به این حدیث که ابو خالد كابلى روايت كرده توجه می کنیم حضرت امام محمد باقر عليه السّلام فرمودند :

قائم ما در مكه از مردم بر اساس كتاب خدا (قرآن) و سنت پيغمبرش بيعت مى‏گيرد، و حاكمى بر آنها تعيين مى‏كند. سپس به مدينه مي رود. در ميان راه بوى خبر مى‏دهند كه حاكم او را كشته‏اند او هم برمي گردد و آنان را مورد مواخذه قرار می دهد، و بيش از اين كارى نمى‏كند، آنگاه حركت نموده و در بين دو مسجد (مكه و مدينه) مردم را به عمل به كتاب خدا و سنت پيغمبرش و دوستى امير المؤمنين عليه السّلام و بيزارى از دشمنش دعوت مي كند، تا آنكه به بيابان «بيداء» مي رسد، در آنجا لشكر سفيانى براى جنگ با وى بجانب او حركت مى‏كند و خدا آنها را در زمين فرو مي برد. 

(مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 1100)

این سخن امام باقر ع بخوبی روشن می سازد که حضرت مهدی آن حجت برگزیده خداوند، محور کار خود را دعوت به تعالیم خداوند وقرآن کریم قرار داده است و جز موقعی که مجبور نشود دست به شمشیر نمی برد.

به شاهد مثال دیگری در همین زمینه دقت می کنیم:

ابو بصير روايت نموده كه امام محمد باقر عليه السّلام در ضمن حديثى طولانى فرمود: قائم به ياران خود مي گويد: اى مردم! اهل مكه مرا نمي خواهند ولى من براى هدايت فرستاده شدم تا آنچه شايسته است كه شخصى مثل من به آنها بگويد، گفته و با آنها اتمام حجت کنم. آنگاه مردى از ياران خود را مي طلبد و به وى ميگويد: نزد اهل مكه برو و بگو اى اهل مكه من فرستاده فلانى هستم او به شما مي گويد: ما خانواده رحمت و معدن رسالت و خلافت مي باشيم. ما ذريه محمد و سلاله پيغمبرانيم. مردم بما ستم نمودند و ما را دربدر و مقهور كردند، و از هنگام رحلت پيغمبر تا كنون حق ما غصب شده است.

اكنون ما از شما چشم يارى داريم؛ از ما يارى كنيد. وقتى آن جوان اين سخنان را مي گويد مردم بوى هجوم مياورند و در بين ركن و مقام او را مي كشند و او همان مرد پاكدل است (نفس زكيه) چون خبر كشته شدن او بامام مي رسد بيارانش مي گويد: من بشما خبر ندادم كه اهل مكه ما را نمي خواهند؟  

(مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 1099)

پاسخ گفتن به سوالات مردم و رفع شبهه هایی که به مرورزمان وارد ذهن و فکر آنان گردیده ، یکی دیگراز فعالیت هایی است که امام عج و نمایندگان منتخب او بعد از ظهوردر سرار جهان انجام می دهند.

حضرت امام محمد باقر عليه السّلام فرمود: بخدا قسم گويا قائم‏ را مي نگرم كه تكيه داده است به حجر الاسود، و مردم را بحق خودش سوگند مي دهد و مي فرمايد: اى مردم هر كس در باره خدا گفتگوئى دارد از من بپرسد كه من از هر كس به خدا نزديكترم ...

(مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 1098)

اما حقیقت این است که پیوستن اقشار مختلف مردم از هر دین و مذهب و مکتبی به این امام بزرگوار و پدر مهربان، بدون مانع تراشی و مشکل آفرینی  شیطان و یاران او یعنی  سران  و سردمداران کفرو استعمار  ادامه پیدا نمی کند ....زمزمه های توحید و تشکیل یک حکومت بر مبنای فرامین الهی هرگز خوشایند حاکمان ظالم و ستمگر نخواهد بود طبیعی ست که آنها از یک سو به تهدید و بازداری ملت های تحت حکومت خود بپردازند و ازسوی دیگر به نبرد با مصلح موعود الهی!

دولت های استعماری و دست نشاندگان شیطان از دیرباز در اتاق فکر های مجهز خود هدف از میان برداشتن اسلام و نسل کشی مسلمین را مورد تحقیق و مطالعه قرار داده و می دهند.

اسلام هراسی: دشمنان به خوبی می دانند  که اسلام به عنوان یک مکتب الهی به فطرت های پاک نزدیک بوده و مردم به  آن احساس سنخیت و همدلی می کنند وبا مختصر آشنایی، جذب این مکتب مقدس می شوند. لذا برای دور نگهداشتن ملت های خود، از راهکارهایی مانند سیاه جلوه دادن اسلام استفاده می کنند.

تربیت تروریست های مسلمان نما  چون وهابیون ، داعش و طالبان و کشتن مردم مظلوم کشورها به دست این مزدوران جانی و انداختن گناه آن برگردن اسلام و مسلمین این فعالیت ها حربه ایست که مردم جهان را نسبت به اسلام و مسلمین بدبین نموده و از مطالعه و گرویدن جوانان به آن پیش گیری می کند.

ـ نشر انواع اکاذیب در کتب و نشریات و رسانه و فضاهای مجازی غرب برعلیه اسلام ...از جمله سناریو های دشمن حساب می شود برای زشت جلوه دادن  تشیع...

ـ به جان هم انداختن مسلمین وگسترش جنگ داخلی در سرزمین های اسلامی ونابود کردن مسلمین به دست یکدیگر.

و ده ها طرح و برنامه استعماری دیگر از جمله روش های ایجاد اسلام هراسی توسط حکومت ها و سیاستمداران غربی است .

اکنون آیا ملت ها یی که تحت سرپرستی چنین حاکمانی زندگی می کنند چگونه خواهند توانست به حقیقت اسلام و حقانیت دین خداوند پی ببرند و به آن ایمان بیاورند ؟

آیا برای نجات این مردم از حصار دیوارهای فریب نباید نخست این زندانبانان دژخیم را نابود کردو سران استعمار را کشت؟

 آیا کشتن و نابودکردن این نمایندگان شیطان را می توان خونریزی و کشتار توسط امام زمان عج نامید و مورد نکوهش قرارداد؟

قرآن کریم در باره این دسته از سران شرک و کفر که سد راه هدایت و رستگاری ملت ها هستند می فرماید:الذين يصدون‏ عن‏ سبيل‏ الله‏ و يبغونها عوجا و هم‏ بالآخرة هم‏ كافرون‏ ( هود 11: 18- 19 ) این استعماگران کسانی هستند که راه و مسیری را که به سمت خداست را بسته و و نیت منحرف کردن این را در دل می پرورند اینان به آخرت کافرند.

در نتیجه درست این است که بگوییم امام زمان عج به هنگام ظهور برای نجات ملت ها و رهانمودن آنان از چنگال سران و حاکمان کفر و شرک ناگزیر از جنگیدن با آنان و کشتن و نابودکردنشان می باشد.

و البته بجز حکام و سران ظلم و کفر و گمراهی عده ای از تابعین و همفکرانشان که در زمره لشکریان و مدافعان انها قرار گرفته اند نیز در جریان این نبردها به دست سپاهیان امام کشته می شوند و به گناه این رودر رو شدن با حق خونشان بر زمین می ریزد.

هر دو این گروه یعنی هم سرداران ظلم و ستم و سران حکومت های استعمار گر و هم افرادی که تحت فرمان اینان به عنوان عمال ظلمه خدمت می کنند الْجَبَابِرَةَ الْكَفَرَةَ به شمار می آیند

لذاست که در این عبارت از دعای شریف از پروردگار در خواست می کنیم وَ اقْتُلْ بِهِ الْجَبَابِرَةَ الْكَفَرَةَ...

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.