نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام
image

منشور انتظار

قسمت24

 

 

"وَ اقْصِمْ بِهِ رُءُوسَ الضَّلَالَة"

و سرکردگان و روئسای گمراه کنندگان را در هم کوب و از بین ببر

 

به یاری خداوند و در سایه عنایات مولایمان امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف مطالعه و تعمق در دعای شریف عصر غیبت را پی می گیرم و با عنایت به عبارت وَ اقْصِمْ بِهِ رُءُوسَ الضَّلَالَة به بحث خود ادامه می دهیم.

معنی واژگان:

اقْصِمْ بِهِ: از ریشه قصم‏

قصم‏: شكستن. «قصم‏ العود: كسره و ابانه» چوب را شكست و از هم جدا كرد وَ كَمْ‏ قَصَمْنا مِنْ قَرْيَةٍ كانَتْ ظالِمَةً (انبياء: 11). چه بسا مردمان را كه ظالم بودند هلاك كرديم قصم در آيه بمعنى هلاك است «قصم» بر وزن صرد مرديست كه حريف را ميشكند و مغلوب ميكند در نهج البلاغه خطبه 149 درباره فتنه فرموده‏: «مَنْ اشْرَفَ لَهَا قَصَمَتْهُ‏» هر كه بآن مشرف شود خوردش ميكند، اين كلمه يكبار بيشتر در قرآن نيامده است‏. (قاموس قاموس قرآن، ج‏6، ص: 16)

واژه دیگری که در این عبارت باید مورد بررسی قرار گیرد "الضلاله" است مولف فرهنگ ابجدی چنین نوشته:

الضَّلّ‏- [ضلّ‏]: گمراهى.

الضَّلَال‏- [ضلّ‏]: گمراهى، باطل، نابودى؛ «ضَلالُ‏ الْحَوَاسّ»: پريشانى فكر.

الضَّلَالَة- [ضلّ‏]: مرادف (الضَّلال) است. (فرهنگ ابجدى، متن، ص: 59)

در کتاب ترجمه و تحقیق مفردات قرآن می خوانیم:

الضَّلَال‏: عدول و انحراف از راه مستقيم، نقطه مقابلش هداية- است. خداى تعالى گويد: فَمَنِ اهْتَدى‏ فَإِنَّما يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَ مَنْ‏ ضَلَ‏ فَإِنَّما يَضِلُ‏ عَلَيْها.

پس كسي كه هدايت يافت به سود خويش هدايت مى‏يابد و كسيكه گمراه شد بر زيان خويش گمراه مى‏شود. (108/ يونس)

 واژه- ضَلَال‏- براى هر عدول و انحرافى از راه مستقيم خواه عمدى يا سهوى و كم يا زياد گفته مى‏شود. پس صراط مستقيمى كه مورد رضا و خشنودى است جدّا مشكل است...

ضَلَال‏ از وجهى ديگر سه گونه است:

1- ضلال يا بيراهه بودن در علوم نظرى مثل ضلالت در معرفت خداى و وحدانيّت او و در شناخت پيامبرى و مانند اينها كه در آيه: (وَ مَنْ يَكْفُرْ بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَ‏ ضَلالًا بَعِيداً- 136/ نساء) به آن معنى اشاره شده است.

2- ضلالى كه در علوم عملى است مثل معرفت احكام شرعى كه همان عبادات است.

3- ضلال بعيد يا انحراف و گمراهى دور از صراط مستقيم و اشاره‏اى است به آنچه كه كفر است مثل آنچه كه در آيه قبل گفته شده كه:

(وَ مَنْ يَكْفُرْ بِاللَّهِ‏- 136/ نساء) (إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ صَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ قَدْ ضَلُّوا ضَلالًا بَعِيداً- 167/ نساء).

(بَلِ الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ فِي الْعَذابِ وَ الضَّلالِ‏ الْبَعِيدِ- 8/ سباء) يعنى در عقوبت و گمراهى دور، و بر اين معنى آيات:

(إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا فِي ضَلالٍ كَبِيرٍ- 9/ الملك) (قَدْ ضَلُّوا مِنْ قَبْلُ وَ أَضَلُّوا كَثِيراً وَ ضَلُّوا عَنْ سَواءِ السَّبِيلِ‏- 77/ مائده) (أَ إِذا ضَلَلْنا فِي الْأَرْضِ‏- 10/ سجده) در آيه اخير- ضَلَلْنا- كنايه از مرگ و استحاله و دگرگون شدن بدن است... (ترجمه و تحقيق مفردات الفاظ قرآن، ج‏2، ص: 460)

تا این جا می توان نتیجه گرفت یکی از اموری که امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در زمان ظهور خود انجام خواهند داد، درهم شکستن قدرت سران گمراهی و از میان برداشتن استوانه های گمراهی و کجروی خواهد بود.

اهمیت این مسئله از از ان جا ناشی می شود که با وجود و حضور رهبران و متولیانی که اعتقادات مردم را به ضلالت می کشند و افکار و اندیشه افراد را از توحید و عبودیت به سمت گمراهی و شرک و بت پرستی سوق می دهند هرگز نمی توان اذهان مردم را متوجه حقانیت توحید نمود. کما این که پیامبران الهی و از جمله پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و اله در زمان حیاتش سالیان بسیار تلاش نمود تا اندیشه های مردم را از خرافات زدوده و توحید را جایگزین نمایند. در طی این سالها عوامل مختلفی سد راه آن بزرگوار گشته و در پیاده کردن اهداف او مانع تراشی نمودند، از جمله سران قبایل و بزرگان یهود و نصارا که از پیش ترها در میان عوام مقام و اعتباری برای خود کسب کرده و با ترویج باطل جایگاه خود را مستحکم ساخته بودند. بی شک تعالیم الهی و حقایق آسمانی و آگاه شدن مردم با ادامه کار سران گمراه هم خوانی نداشت و لذا از همه توان و امکانات خود برای از میان برداشتن اسلام و شخص پیامبراکرم استفاده می بردند.

اگر بخواهیم درباره "رئوس الضلاله" بحث دقیق تری داشته باشیم باید به "ائمه نار" اشاره کنیم:

قرآن کریم می فرماید : وَ جَعَلْناهُمْ أَئِمَّةً يَدْعُونَ‏ إِلَى‏ النَّارِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ لا يُنْصَرُونَ

و ما آنها را پيشوايانى كه دعوت به آتش دوزخ مى‏كنند قرار داديم و روز رستاخيز يارى نخواهند شد. (قصص/41)

در كافى ذيل آيه‏ «وَ جَعَلْناهُمْ أَئِمَّةً يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ» از حضرت صادق عليه السّلام روايت كرده كه فرمود خداوند در قرآن دو امام بيان ميفرمايد، يكى در اين آيه (انبیاء /72)كه فرموده‏ «وَ جَعَلْناهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنا» يعنى ما آل محمد صلى اللّه عليه و آله و سلّم را پيشواى خلق كرديم كه به امر ما برهبرى و هدايت مردم قيام نمايند نه مطابق دلخواه خود، و همواره اوامر و فرموده‏هاى ما را برخواسته‏هاى خلق مقدم داشته و هرگز از روى هواى نفس حكم نمى‏كنند و رأى و فتواى خود را بر حكم خدا مقدم نمي دارند؛

امام ديگر همين است كه در آيه فوق(قصص/41) بيان شده كه آنها مردم را بسوى دوزخ مي برند و برأى و هواى نفس خود عمل مى‏كنند و آنچه خلاف كتاب و قرآن است مى‏گيرند و رفتار مي نمايند و خلايق را وادار به پيروى خواسته‏هاى خويش كرده و موجب گمراهى و ضلالت آنها مي شوند.  (تفسير جامع، ج‏5، ص: 174)

مصداق  اصلی رهبران آتش کسانی هستند که بعد از شهادت رسول خاتم  با غصب خلافت مسیر امت را عوض کرده و آنها را از سیر به سمت حق منحرف و به جاهلیت باز گرداندند

پیامبراکرم (ص) در خطابه غدیر فرموده : اى مردم! پس از من پيشوايان و امامانى‏ به زودى خواهند بود كه مردم را به آتش‏ فرا مى‏خوانند و روز رستاخيز يارى كرده نخواهند شد. اى مردم! خداوند و من از آنان بيزاريم و همانا آنان و ياران و شيعيان و پيروان ايشان در پست‏ترين طبقه دوزخند و بسيار بد جايگاهى است براى متكبران...(روضة الواعظين / ترجمه مهدوى دامغانى، ص: 164)

امروزه در زمان ما نیز اگر بخواهیم مصادیق واضحی برای "رُءُوسَ الضَّلَالَة" مثال بزنیم رهبران فرق ضاله وهابیت و بهائیت وعرفان های قدیم و جدید را می توانیم نام ببریم. در زمان های پیشتر دراویش و قطب هایی زندگی می کردند که از محبوبیت و جذب قلوب برای جلب مردم نا آگاه به سمت خود و تحمیق آنها استفاده نموده اند، امروزه این افراد جای خود را به مرشد نماهای جدیدی داده اند که از اصطلاحات و الفاظ نوظهور برای فریب پیروان خود و انحراف ایشان از اعتقادات صحیح بهره می گیرند، از جمله این سران ضلالت به محمد علی طاهری مرشد و قطب عرفان حلقه یا همان عرفان کیهانی می توان نام برد. اینان چنان از نفوذ خود برای قبولاندن و تلقین باورهای غلط به عنوان مفاهیم دینی و اسلام ناب به جوانان ناآگاه بهره برده اند که باز گرداندن و اصلاح افکار و اعتقاداتشان بدون درهم شکستن بت شخصیت رهبران فکریشان ممکن نیست.

سران ضلالت یا همان "ائمه النار" اصلاح پذیر نیستند چراکه از مسیر تبلیغ باطل و ایجاد فرقه های دروغین به مقام و شهرتی رسیده و ثروت و مال و انوال اندوخته اند و هرگز راضی نخواهند شد با توبه و ترک پیشینه چنان موقعیت و قدرت و ثروتی را از دست بدهند. اجازه و مجال هدایت و بازگشت به صراط مستقیم و عبودیت را به رهروان و تابعان خویش نخواهند داد. اینان اگر لازم باشد رو در روی حجت خداوند خواهند ایستاد و به رویش شمشیر خواهند کشید. پس  از میان برداشتن رهبران و پیشوایانی که به سوی شرک و کفر دلالت می کنند از ضروری ترین وظایف امام زمان عج خواهد بود.

از سرشناس ترین "رئوس الضلاله" ابلیس است که با مهلتی که بعد از عصیان و رانده شدن از درگاه الهی از خداوند گرفته خود و حزب و جنودش تا امروز به اختراع فرقه ها و مکتب های ضد حق و گمراه کردن بندگان خداوند مشغولند یکی از باشکوه ترین صحنه های بعد از ظهور، مراسم کشتن شیطان است.

عياشى از اسحق بن عمار روايت كرده گفت از حضرت صادق عليه السّلام پرسيدم روز معلوم كه پايان مهلت شيطان است چه وقت مي باشد؟ فرمود شما خيال مي نمائيد كه آن روز قيامت است كه خداوند خلايق را مبعوث مي فرمايد، خير آن روز نيست بلكه مراد روز قيام قائم ما آل محمد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم است كه چون قيام مي نمايد شيطان در مسجد كوفه حضور او مي رسد و مي گويد واى از امروز و آن روز آن حضرت شيطان را مي گيرد و گردن مي زند و آن روز وقت‏ معلوم‏ است. (تفسير جامع، ج‏3، ص: 471)

ما برای فرا رسیدن آن روز که خداوند به وسیله سردار بی نظیر و حجت قائم از نسل ائمه هدا، سران کفر و ضلالت و پیشوایان فرقه های باطل را نابود کرده و زمینه گسترش حق و رسیدن آن به گوش بندگان خود را فراهم می کند دست به دعا می بریم.

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.