نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

سوالات متداول

سوال

حضرت مهدی علیه السلام در دوران غیبت چگونه به مردم تمام جهان رسیدگی می کند؟ آیا یکایک مردم را می شناسد؟ این رسیدگی در روزگار ظهور چگونه است؟

جواب

در این مساله دو جهت وجود دارد: یکی جهت باطنی اعمالی و امکانات الهی آن حجت خدا و دیگر جهت قدرت ظاهری و طبیعی ایشان . هر یک را باید جداگانه مورد بررسی قرارداد.
امام علیه السلام به مقام امامت خود، به باطن اعمال مردم واقف است. او علم اولین و آخرین و حال وآینده را باذن الله دارد و مانند کف دست خود به تمام آن ها آگاه است . درباره ی امام گفته اند: امام قطب عالم ، مرکز و قلب جهان است و به اذن خدا جهان را اداره می کند.
هشام بن الحکم ، شاگرد مبرز امام صادق علیه السلام در مجلس درس متکلم معروف معتزلی ، عمرو بن عبید نکته ای مهم در این باره آورده است. او سپس در گزارش به امام صادق علیه السلام آن را بازگو می کند و آن حضرت تایید می فرمایند، خلاصه ی آن از این قرار است:
انسان به عنوان یک موجود زنده ابزار متعددی در بدن دارد: چشم او کار می کند؛ گوش او کار می کند؛ زبان او کار می کند؛ دستگاه گوارش او از غذای جذب شده استخوان می سازد؛ خون می سازد؛ پوست تولید می کند؛ رگ می سازد؛ پی می سازد و.... بنابراین ، انسان اعضا و جوارح دارد. فرمان ده کل در تمام این ها چه کسی است ؟ روح چگونه در آن واحد بر همه ی اعضا مسلط است؟ چگونه در آن واحد به چشم دستور می دهد که : ببین ؛ به  گوش دستور می دهد که : بشنو؛ به زبان دستور می دهد که : بگو و به مغز دستور می دهد که: عکس برداری کن و .... به همین گونه ، امام علیه السلام قلب عالم امکان است. او به تمام اعضای جهان باذن الله مسلط است و آن ها را به کار می اندازد . این قدرت الهی امام است . لذا می بینیم امام علیه السلام رد آن واحد با قدرت الهی به هزاران نفر در گوشه و کنار جهان رسیدگی می کند و فریادرسی او همواره ساری و جاری است. امام به مقام امامت خود بر تمامی آن ها باذن الله تسلط دارد؛ همانند روح و قلب در بدن انسان که بر تمامی اعضا و قوا مدیریت می کند و از هر کدام در جایگاه ویژه ی خود کار می کشد . او دستی رد ملکوت و دستی در ملک دارد. به زیر پرده ی جهان ، باذن الله، واقف است . خداوند عالم کلید گنج نهانی را به او داده و او به هر گونه بخواهد- که البته خواسته ی او عین خواسته ی خداست – تصرف می کند.
اما از نظر ظاهری : در هنگام ظهور و در نحوه ی اداره ی جهان و رسیدگی به مردم ، باید ابعاد گوناگون شخصیت 313 نفر یاران و هم راهان دست اول حضرتش را دید . آنان تابع و مطیع بدون شرط و قید امام زمان خودند. آن ها افراد مورد اعتماد و اطمینان اند. هوای نفس خود را مهار کرده اند . تابع هوس های حیوانی نیستند . چشم و دست امام عصرند. آنان در اقطار جهان منتشرند . به آن اندازه گوش به فرمان امام اند که طبق حدیث مانند پاره های ابر پاییزی در لحظاتی اندک گرد هم می آیند و با آن بزرگوار می نشینند و دستور می گیرند و به کار می بندند . از فرمان او لحظه ای سر نمی پیچند . در برابر او از خود اراده ندارند؛ همان گونه که او در برابر خدا چنین است.
ایشان اعضای دولت آن حضرت اند. این گروه نیز، به نوبه ی خود، افراد صالح دیگری رابر سر کارها می گمارند . لذا امام زمان علیه السلام بر تمامی جهان سلطه ی ظاهری نیز دارد و از تمام گوشه و کنار جهان و جهانیان ، اطلاعات دقیق در دست او هست.
در نتیجه ، رسیدگی او به کل جهان از جهت ظاهری به مدیریت وسیع و دقیق و توان او مربوط است و به اطاعت و پیروی بی قید و شرط فرمان دهان و کارگزاران او که همگی فرمان بران امر حضرت اویند.
بد نیست که این رسیدگی – آن سان که در کتب مربوط به این موضوع و گزارش های رسیده ثیت و ضبط است – در دوران غیبت هم به وسیله ی ایشان و کارگزارانشان – آن جا که بخواهند – صورت می گیرد.

  • ارسال شده توسط
  • جواب توسط داده شده است

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.