نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

سوالات متداول

سوال

آیا فقاهت و اجتهاد در زمان آن حضرت نیز به حالتی که در زمان ما جریان دارد خواهد بود یا این که به کلی از بین می رود؟

جواب

در پاسخ این پرسش ، نکاتی چند را تحلیل می کنیم :
نخست باید بدانیم که: جرا فقاهت و اجتهاد به وجود آمد؟
اجتهاد واژه ای است که شیعه آن را در این معنی از سنیان گرفته است و الا در فرهنگ شیعه به جای اجتهاد ، واژه ی ثقفه به کار می رود. فقاهت به وسعت امروزه در روزگار ظهور به کار نخواهد رفت و سطح ان تفاوت نخواهد کرد.
زمینه ی به وجود آمدن اجتهاد و فقاهت در این سطح ، به غیبت پیشوایان معصوم بر می گردد. این که حضرات امامان علیه السلام در نزد همه ی مردم حضورندارند ، باب فقاهت را برای عمل به احکام دینی به روی آنان باز می کند؛ زیرا فقهای بزرگوار ، روایات مختلف را با هم می سنجند و در صورت وجود تعارض ، آن ها را حل و حکم را استنباط می کنند. به همین خاطر ، احکام فقها از نظر فقه شیعه حکم های ظاهری است.
باید دانست در دوران غیبت ، باب علم و یقین به احکام واقعی بسته است و مردم به احکام ظاهری عمل می کنند ؛ اما در روزگار حکومت آن حضرت،به خاطر ارتباط مستقیمبا شخص امام زمان علیه السلام و فزونی وسایل ارتباطی ، ابهام در احکام به صورت گذشته از میان می رود و احکام ، احکام الهی و اواقعی خواهد بود. خود امام می فرماید: حکم فلان موضوع این است. گفته های ایشان – که حدیث و وحی است – شنیده و عمل می شود و تقیه در زمان ایشان از بین می رود.
در اعصار پیش از ظهور چنین نبوده است. فقیهان متصدی بیان احکام، بر پایه ی استنباط خود از اصول بوده اند . بنابراین در عصر حکومت حضرت مهدی علیه السلام دیگر به این نحو فقاهت و استنباط نیازی نیست؛ بلکه مرحله ای از فقاهت و استنباط وجود دارد که با گذشته متفاوت است ؛ به این گونه کارگزاران حضرت صاحب الزمان و جانشینان آن ها در بین مردم احکام را برایشان بیان می کنند. البته نوعی استنباط و فقاهت رقیق در آن دوران نیز وجود دارد ؛ نه به این وسعت ؛ چرا که در گوشه و کنار جهان ، بیان جزئیات حکم فراوان به استنباط فقیه از حکم و شناخت او از موضوع بستگی دارد.

  • ارسال شده توسط
  • جواب توسط داده شده است

کتابچه "اربعین، اجتماع قلب ها"

... وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَى اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ .
الإحتجاج على أهل اللجاج    ج‏2   ص 499
بی تردید اجتماع و اصلاح قلوب شیعیان آرزوی قلبی مولایمان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد ....
 محرم و مراسم و آئین های مقدس و با شکوه آن فرصتی است تا مؤمنین زیرخیمه این صاحب عزای دلسوخته و "پدر مهربان" مشق همدلی و همبستگی کنند.
گروه تحقیق و مطالعه "پدرمهربان" با هدف تذکّر به ارزش و جایگاه این پیوند مقدس و دعوت به آن ، به ویژه در ایام اربعین و حرکت عظیم و شکوهمند جهانی به مقصد بارگاه حسینی، اقدام به تهیه کتابچه ای به نام "اربعین،اجتماع قلب ها" در سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی نموده است.
علاقمندان و عزاداران گرامی می توانند برای تهیه کتابچه به شماره 09392404609 پیام ارسال نمایند.
ضمناً  قیمت هر کتابک 500 تومان است که صرف تأمین هزینه چاپ های بعدی خواهد شد.